Технически данни
- Метод на заваряване: TIG-LIFT / MMA / MMA-PULSE
- Захранване: 230 V / 50 Hz
- Консумирана мощност: 8,6 kVA [TIG]; 11,8 kVA [MMA]
- Диапазон на заваръчния ток за MMA: 20 - 355 A
- Диапазон на заваръчния ток за TIG: 15 - 355 A
- Заваръчен ток, 100% работен цикъл: 255 A
- Заваръчен ток, работен цикъл 60%: 355 A
- Номинален работен цикъл: 60%
- Диаметър на електродната тел: 1,6 - 4 мм
- Клас на изолация: F
- Степен на защита: IP21S
- Дължина на захранващия кабел: 170 см
- Нетно тегло на уреда: 4,1 кг
Моделът RTSIT0003 е инверторен заваръчен апарат, чиято конструкция се основава на ефективни IGBT транзистори. Той е оборудван с ясен LCD дисплей , показващ текущия заваръчен ток, зададен с помощта на бутони.
Заварчикът е оборудван с вентилатор, който охлажда електронните вериги и други компоненти, както и термосензор, който предпазва устройството от прегряване.
Комплект съдържание
- Заварчик
- Маса на кабела (207 cm)
- Заваръчен кабел (210 см) / щепсел диаметър 13мм 35-50
- Маска за заваряване
- Чук с четка
- Ремък за окачване
- Оригинална опаковка
- Ръководство за потребителя на полски и английски език
Допълнително:
- Професионален шлем за заваряване ( PM-APS-600TC )
- Магнитен квадрат до 11,5 кг ( PM-SKM-11,5 )
- Ръкавици за заваряване от агнешка кожа
- 10 броя рутилови електроди
Свойства на устройството RTSIT0003
Вградени 3 ръчно регулируеми функции за улесняване на работата:
ГОРЕЩ СТАРТ (0-10), известен като горещ старт, позволява временно увеличаване на заваръчния ток над зададената от заварчика стойност. HOT START работи при запалване на дъгата и има за цел да предотврати залепването на електрода към материала. Това е голяма помощ при запалване на електрода.
ANTI STICK прекъсва/минимизира заваръчното напрежение и ток в случай на късо съединение между електрода и заварения материал. ANTI STICK позволява на заварчика по-лесно да отстрани електрода.
ARC FORCE (0-10) стабилизира дъгата независимо от нейната дължина. Намаляването на функционалните стойности води до мека дъга и по-малка дълбочина на проникване, докато увеличаването на функционалните стойности води до по-дълбоко проникване и възможност за заваряване с къса дъга. С най-високата стойност за функцията ARC FORCE е възможно да се натисне електродът в басейна с разтопен метал и да се прогори материала.Този модел има автоматично регулиране на ARC FORCE.
VRD (ON/OFF) е система за намаляване на напрежението, чиято задача е да изключи захранването в рамките на няколко милисекунди след приключване на заваряването. Тази функция е отговорна и за намаляване на напрежението върху покрития електрод до безопасно ниво. Функцията VRD включва и изключва захранването за заваряване, когато електрическото съпротивление между електрода и детайла, измерено по време на работа, достигне подходящо ниво. Когато устройството не работи, VRD автоматично намалява напрежението на вторичната верига между заваръчните накрайници от 105 V до 14-24 V (това отнема няколко милисекунди).
ДИАМЕТЪР - индикатор за препоръчителния диаметър на електрода при регулиране на заваръчния ток.
Компактен и минималистичен дизайн
Апаратът заварява с ток от 20 до 355А и позволява заваряване с електрод с диаметър от 1,6 мм до 4 мм. IGBT транзисторът съчетава предимствата на два вида транзистори: лекота на управление на полеви транзистори и високо напрежение на пробив и скорост на превключване на биполярни транзистори. Заваряването с електрод от 1,6 mm вече е възможно при използване на предпазител със закъснение от клас C 16A. Работата при максимален ток от 355A изисква поне 20A защита. Заваръчният апарат тежи само 4,1 кг , което го прави много удобен и лесен за транспортиране. Заваръчният апарат има стандартни ЕВРО медни връзки за заваръчни кабели. Благодарение на използването на стандарта EURO можете лесно да изберете допълнителни резервни заваръчни кабели. Благодарение на използването на голям вентилатор в малък корпус на заваръчния апарат, въздушният поток беше увеличен, което понижи температурата на транзисторите. Ефективността на устройството е до 60%.
Различни начини на транспортиране
Здравата пластмасова дръжка позволява лесно и много удобно движение на заваръчната машина благодарение на добрия баланс на центъра на тежестта. Допълнително в комплекта има каишка за окачване на апарата, например на рамо, което значително подобрява мобилното заваряване, например на височина.
Интуитивна и изключително проста работа
Заваръчната машина е оборудвана с един бутон, който служи и като копче. Всички параметри на дисплея са добре маркирани. Функцията се избира с кратки натискания, които са точно обозначени със стрелки, подчертаващи настройката на даден параметър. Параметрични единици като заваръчен ток, процент от стойността или честота също се появяват на дисплея за по-бърз и по-интуитивен контрол на заваръчните функции. За да промените метода на заваряване, просто задръжте бутона за настройка за 10 секунди и след това превключете желания метод на заваряване с копчето. Чрез регулиране на заваръчния ток, параметърът на диаметъра на електрода се регулира автоматично, предлагайки оптималната дебелина на електрода спрямо стойността на заваръчния ток.
MMA заваряване
Дъговото заваряване с електрод с покритие се нарича още метод ММА (ръчно електродъгово заваряване) и е най-старият и универсален метод за електродъгово заваряване. Методът MMA използва електрод с покритие, който се състои от метална сърцевина, покрита с компресирано покритие. Между края на електрода и заварявания материал се генерира електрическа дъга. Дъгата се запалва чрез контакт чрез докосване на края на електрода до заварения материал. Електродът се стопява и капки разтопен електроден метал се прехвърлят през дъгата към разтопения басейн от заварен метал, образувайки заваръчен шев след охлаждане. Заварчикът премества електрода, докато се топи към заварения обект, така че да поддържа постоянна дължина на дъгата и в същото време премества неговия топящ се край по линията на заваряване. Покритието на топящия се електрод отделя газове, които предпазват течния метал от влиянието на атмосферата и след това се втвърдява и образува шлака на повърхността на басейна, която предпазва втвърдяващия се заваръчен метал от влиянието на околната среда. След отдалечаване на електрода от детайла, електрическата дъга спира и процесът на заваряване се прекъсва. След полагането на едно перло, шлаката трябва да се отстрани механично. Основната разлика от другите методи за заваряване е, че при ММА метода електродът се скъсява. При TIG метода дължината на електрода остава непроменена, а разстоянието между дръжката и заварения елемент е постоянно. При метода MMA, за да се поддържа постоянно разстояние между електрода и заваръчната вана, държачът на електрода трябва постоянно да се придвижва към заварявания елемент, което означава, че уменията на заварчика играят специална роля.
ММА ИМПУЛСНО заваряване
Това е модерна характеристика на инверторните заваръчни машини, която също е предназначена да произвежда висококачествени заварки, особено при заваряване на неръждаема стомана. Благодарение на този метод обезцветяването е ограничено и материалът не прегрява в точката на заваряване.
TIG заваряване
TIG заваряването е метод, който позволява получаването на най-високо качество на заварките. Заваръчната дъга свети между устойчив на висока температура, нетопим волфрамов електрод и детайла. Инертният газ, който дава името на метода, създава безкислородна атмосфера и предотвратява химичните реакции в течната заваръчна вана. Това води до гладки, равни и без пори фуги. Свързващото вещество се подава ръчно или от телоподаващо устройство. TIG заваряването е възможно за всички заваряеми метали. Най-големият обхват на приложение е неръждаема стомана и цветни метали, като алуминий, мед и месинг. TIG се използва предимно за създаване на коренов проход на заваръчен шев, тъй като заваръчните шевове са чисти и без пори и следователно издържат добре на динамични натоварвания.